Pratik Yemeğin Kitabını Yazan Makarnanın Yanlış Pişirilmesi Sağlığınızı Tehlikeye Atıyor

Makarna neredeyse herkesin en sevdiği yiyeceklerden birisidir. Hem pratik oluşuyla hem de lezzetli olmasıyla çok fazla tükettiğiniz makarnaların birtakım acı gerçekleri ortaya çıktı. Makarna yaparken uyguladığınız kimi yanlışlar sıhhatinizi olumsuz istikamette etkileyebilir. Uzmanlar bu kusurlara karşı insanları uyardılar. Gelin daima birlikte bu kusurların neler olduğuna göz atalım.

Makarnayı yaparken yanlış yerde kullanılan tuz büyük risklere yol açabiliyor.

Carolina Üniversitesi’nden bilim insanları, musluk suyundaki kimyasalları tahlil ettiler. Bu kimyasallar tuzla birleştiğinde ziyanlı yan eserler oluşturan az ölçüde dezenfektan buldular.

Uzmanlar makarnanın yanlış uygulamalar ile pişirildiğinde kanser ve karaciğer hasarına neden olabileceğini söylüyor.

İyotlu dezenfeksiyon yan eserleri (DBP’ler) olarak bilinen bu unsurlar kansere, karaciğer hasarına ve hudut sistemi aktivitesinde azalmaya yol açabiliyor. Araştırmacılar, hakikat uygulamalar ile ziyanlı bileşiklerden kaçınmanın/azaltmanın kolay yolları olduğunu söylediler.

Araştırmacılar, toksinleri yok edecek bilimsel olarak inançlı adımları buldular.

Baş araştırmacı Susan Richardson ve meslektaşlarının yaptığı araştırmada, musluk suyunda belli ölçüde dezenfektan belirlendi ve tuzla birleşimi sonucu ”iyotlu dezenfeksiyon yan ürünleri” ismi verilen kimyasallar meydana geldiği ortaya çıktı. Akabinde araştırmacılar bu toksinleri azaltmanın yollarını aramaya başladılar. İki deney gerçekleştiren araştırmacılar sonucunda makarnadaki toksinleri kaldırmanın yollarını buldular. Bulunan bilimsel olarak inançlı adımlar, herkesin uygulayabileceği ve epeyce kolay adımlar.

Amerikan Kimya Derneği’nin internet sitesinde yayımlanan basın bildirisinde de yayımlanan bildiriye nazaran makarna pişirirken dikkat etmeniz gereken adımlar işte bunlar;

  • Makarna suyu, tencere kapağı olmadan kaynatılmalı.

  • Piştiği su dökülmeli.

  • İyotlu sofra tuzu makarna piştikten sonra eklenmeli.

  • Makarnayı tuzlu suda kaynatmak isteyenler, koşer tuzu ve himalaya tuzu üzere iyotsuz seçenekleri kullanılmalı.

Araştırmacıların açıkladığı bilgiye nazaran; makarnayı pişirirken tencerenin kapatmamanız gerekiyor.

Makarnayı pişirirken kapağı kapalı tutmak sudaki toksinleri hapsediyor. Araştırmacıların açıkladığı bilgiye nazaran; makarnayı kapaksız kaynatmak buharlaşan klorlu ve iyotlu bileşiklerin dışarı çıkmasını sağlıyor ve toksinleri ortadan kaldırıyor. Araştırmacılar iyotlu sofra tuzunun makarna pişirildikten sonra eklenmesi gerektiğinin epeyce değerli olduğuna vurgu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir