Küresel Askeri Harcamalar Rekor Kırdı: En Çok Hangi Ülkeler Askeri Harcama Yapıyor ve Türkiye Ne Durumda?

Küresel askeri harcamalar 2022 yılında rekor düzeyleri gördü. Pekala Stockholm Memleketler arası Barış Araştırma Enstitüsü’nün yayımladığı rapora nazaran en çok hangi ülke askeri harcama yapıyor? ABD, Çin ve Rusya bütçelerinden askeri harcamalar için ne kadar para ayırıyor? Avrupa’da askeri bütçedeki artışın sebebi ne ve Türkiye askeri harcamalarda ne durumda?

Detaylar içerikte!

Küresel askeri harcamalar 2022 yılında rekor kırdı. Bu artışın sebebi ise Rusya’nın geçen yıldan beri Ukrayna’yı sistematik olarak işgal etmesi. Pekala hangi ülkeler ne kadar askeri harcama yapıyor, listenin başında hangi ülkeler var? Türkiye askeri harcamalarda ne durumda?

Savaş ve silahlanma bahislerinde araştırmalar yapan Stockholm Milletlerarası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI), global askeri harcamaların 2022 yılında gerçek bazla yüzde 3.7 artış gösterdiğini ve 2.24 trilyon dolara yükseldiğini duyurdu.

SIPRI’nin yayımladığı rapora nazaran Avrupa’da askeri harcamalar geçen yıla oranla yüzde 13 artış gösterdi.

Savunma harcamalarındaki bu artış ise Rusya ve Ukrayna’nın askeri bütçelerindeki artıştan kaynaklanıyor. Savaş devam ettiği için doğal olarak Avrupa ülkeleri de askeri harcamalarını artırmaya devam ediyor.

Enstitü araştırmacılarından Diego Lopes da Silva, “Orta ve Batı Avrupa’da gelecek yıllarda askeri harcamaların artmasını bekleyebiliriz” dedi. Enstitünün raporuna nazaran Avrupa’daki askeri harcamalar 90’lı yılların başında Soğuk Savaş’ın bitiminden bu yana hiç bu kadar artmamıştı.

Stockholm Memleketler arası Barış Araştırma Enstitüsü’nün 2022 raporuna nazaran dünyanın en büyük askeri harcamasını yapan ülke ABD oldu.

Ülkenin askeri harcamaları enflasyonun artmasına karşın yüzde 0.7 artış göstererek 877 milyar dolar oldu. Bu artışın en büyük sebebi ise ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği 19.9 milyar dolarlık finansal askeri dayanak.

Rapora nazaran Çin, dünyanın en yüksek askeri harcamasını yapan ikinci ülke oldu.

Çin 2022 yılında askeri harcamalarını bir evvelki yıla oranla yüzde 4.2 artırdı ve 292 milyar dolar ayırdı. Raporda dikkat çeken detay da Çin’in 28 yıldır istikrarlı bir formda askeri harcamalarını artırdığı oldu.

Listenin üçüncü sırasında 2022 yılında 86.4 milyar dolar harcama yapan Rusya yer alıyor.

SIPRI, Rusya’nın askeri harcamalarının yaklaşık yüzde 9.2 arttığını lakin harcamalarla ilgili bilgilerin Rus yetkililerinin mali kurumların şeffaflığını savaş sırasında azaltmasından ötürü ne kadar yanlışsız olduğunu ölçemediklerini açıkladı.

Hindistan, 81.4 milyar dolarla 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 6 artarak en fazla askeri harcama yapan dördüncü ülke oldu.

Suudi Arabistan ise 75 milyar dolarlık askeri harcamayla beşinci sırada yer aldı.

NATO üyelerinin askeri harcamalarına baktığımızda NATO üyelerinin askeri harcamaları, geçen yıl yüzde 0.9 artışla 1.23 trilyon dolara ulaştı.

Orta ve Doğu Avrupa’da en yüksek askeri harcama yapan ve altıncı sırada yer alan ülke ise 68,5 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. Bu sayının yaklaşık 2,5 milyar doları Ukrayna’ya finansal askeri dayanak olarak gönderildi.

Bir öteki Asya ülkesi olan Japonya’nın askeri harcamaları ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 5.9 artış göstererek 46 milyar dolara yükseldi. Japonya’nın harcamaları da 1960 yılından beri görülen en üst düzeye ulaştı.

Türkiye’nin askeri harcamaları ise geçen yıla nazaran yüzde 26 azalışla 10.6 milyar dolar oldu.

Türkiye, 2022 yılında en fazla askeri harcama yapan ülkeler ortasında 23. sırada yer aldı. Böylece Türkiye’nin askeri harcamaları 3 yıl üst üste düşmüş oldu.

Bu tabloyu birinci ve ikinci ortasında ne kadar büyük fark olduğunu göstermek için buraya ekliyorum. İşte 2022 yılında en büyük askeri harcama yapan 15 ülkenin tablosu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir