Japon Merkez Bankası’ndan beklenmeyen getiri eğrisi kararı

Japonya Merkez Bankası (BoJ), faizlerde değişikliğe gitmezken, getiri eğrisi denetiminde esnekliğini artırmak emeliyle 10 yıllık devlet tahvili getirileri için maksat bandını 25 baz puan genişletti.

Japonya Merkez Bankası, 10 yıl vadeli Japon devlet tahvili için getiri bandını 25 baz puandan 50 baz puana yükseltti. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda getiri bandında daha fazla bir genişlemeye gerek olmadığını, bu atağın bir faiz artışı manasına gelmediğini söyledi.

Banka, piyasa işleyişini güzelleştirmek ve getiri eğrisinin daha düzgün bir biçimde oluşmasını teşvik etmek için getiri eğrisi denetiminin idaresini değiştirmeye karar verdi. Buna nazaran, daha evvel artı/eksi 25 baz puan olan 10 yıllık Japon devlet tahvili için maksat bandı, 25 baz puan genişletilerek artı/eksi 50 baz puan olarak belirlendi.

Yen güçlendi

Karar metninde, ilkbahardan bu yana yurt dışı finans ve sermaye piyasalarındaki oynaklığın arttığı, bu durumun Japonya piyasalarını kıymetli ölçüde etkilediği belirtilerek BoJ’un getiri eğrisi maksat bandındaki değişikliği, nisan ayında misyon müddeti dolacak olan BoJ Başkanı Kuroda’nın yerine gelecek adaylara ait haber akışının ağırlaştığı ve para siyasetinde nasıl bir değişiklik olacağının tartışıldığı bir süreçte geldi.

Açıklanan kararların akabinde Japon yeni dolar karşısında güçlendi. Dolar/yen paritesi 133,1 ile son 4 ayın en düşük düzeyini görmesinin akabinde 133,2 düzeyinde dengelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir