İBB’ye yeni soruşturma: Bu defa Fatih tablosu

İBB’nin İstanbul’a kazandırdığı İtalyan ressam Gentile Bellini’ye ilişkin özgün Fatih Sultan Mehmet tablosu ile ilgili iki yıl sonra ikinci defa inceleme başlatıldı.  İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği “bilgi-belge” talebi ile 27 Aralık 2022 tarihinde İBB Başkanlığı’na yazı gönderdi.

İçişleri Bakanlığı’nın 25 Ekim 2022 tarihli onayı ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 26 Ekim 2022 tarihli vazife buyruğu uyarınca yürütülen ön incelemeye temel olmak üzere bir dizi bilgi ve evrak istendi. İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22. Unsuru’nun “b” bendine nazaran yapılan 9 milyon 349 bin 767 TL bedelli “Fatih Sultan Mehmet’in tarihi tablosunun satın alımı” işi evrakının, satın alma öncesinde, sırasında ve sonrasında ilgili mevzuat yeterince yapılan süreçler ile ödeme süreçlerini de kapsayacak halde eksiksiz olarak hazırlanarak en geç 4 Ocak 2023 tarihine kadar müfettişliğin İBB’nin Bakırköy’deki ek binasında bulunan çalışma odasına gönderilmesi istendi.

İncelemeyi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun daha evvel AKP’den milletvekili adayı olması nedeniyle reaksiyon gösterdiği mülkiye başmüfettişi Arif Yıldırım ve mülkiye müfettişi Hayati Taşdan yürütüyor.

.

NASIL SATIN ALINDI?

Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’ye yaptırdığı özgün tablo, 2020 yılında Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonunda gerçekleştirilen müzayedede satışa çıkarılmıştı. İBB Lider Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile 250 bin sterlin paha biçilerek artırıma çıkarılan tarihi tablo,  770 bin sterlinlik bedelle İBB tarafından satın alınmıştı. Türkiye ve İstanbul için tarihi ehemmiyete sahip tablo İstanbul’un kurtuluş günü olan 6 Ekim 2020’de İBB Başkanı İmamoğlu tarafından kamuoyuna birinci defa gösterilmiş ve aralık ayına kadar sergilenmişti.

.

VATANDAŞ İHBARI İLE İNCELEME BAŞLATILMIŞTI

O devirde tablonun satın alınmasıyla ilgili vatandaş şikayeti üzerine bir inceleme başlatılmıştı. İstanbul Valiliği’nin 22 Aralık 2020 tarihinde İBB Başkanlığı’na gönderdiği yazıda; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İmamoğlu hakkında soruşturma müsaadesi talebi bulunduğu belirtilerek sav mevzuları hakkında İstanbul Valiliği tarafından yapılacak sürece temel teşkil edecek detaylı yazının valiliğe gönderilmesi istenmişti. Valiliğin, İBB’ye gönderdiği yazının eklerinde yer alan vatandaşın ihbar dilekçesine İngilizler’in tabloyu 1922 yılında Türkiye’den çaldığı argüman ediliyordu. Farklı tezlerin yer aldığı dilekçede “İngiltere Fatih Sultan Mehmet tablosu dışında evvelki yıllarda da milyonlarca lira karşılığında bizden çaldığı tabloları bize satmıştı. Tekrar çalmayacakları ne malum? Ayrıyeten bu tablonun düzmece mi gerçek mi olduğu Türkiye’den giden sanat uzmanlarınca denetim edildi mi? Bir kopyasını da vermiş olabilirler. Corona virüsten ötürü ziyan gören ekonomilerini bizi sömürerek düzeltmeye çalışıyorlar. Gönderdiğimiz tonlarca ücretsiz sıhhat materyali ve İngiliz corona virüs hastalarını tedavi edip gönderdiğimiz için hiç olmazsa bizden çaldıkları bize ilişkin olan sanat yapıtlarımızı jest olarak bize parasız sunmalıydılar” deniliyordu. Valilik soruşturmaya müsaade vermemiş ve belge kapanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir