Gıda ve içecek sektörü KDV iadesini öne çeken düzenlemeden memnun

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonunca (TGDF), Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının son bildirim değişikliğinin, KDV iadesinin 6 aylık devir prestijiyle yılı içinde yapılabilmesinin yolunu açması nedeniyle finansman yükünün hafifletilmesi açısından bölüm için kıymetli bir düzenleme olduğu belirtildi.

TGDF’den yapılan açıklamada, temel besin hususlarında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesine karşın ham unsur ve başka girdiler için daha yüksek oranda KDV ödeyen, üstelik geciken KDV iadeleri nedeniyle finansman yükü artan besin ve içecek dalının, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Katma Bedel Vergisi Genel Uygulama Bildirisi değişikliğiyle nefes alacağı belirtildi.

Açıklamada, Resmi Gazete’de dün yayımlanan KDV Bildirimi değişikliğiyle temel besin hususlarında mükelleflerce daha evvel yılı içinde mahsuben, sonraki yıl nakden yahut mahsuben alınabilen KDV iadesinin, ilgili yılında 6 aylık periyot prestijiyle nakden alınabilmesi imkanı sağlandığı aktarıldı.

Gıda sanayi firmaları üzerindeki finansman yükünü bir nebze de olsa hafifletecek düzenlemeden duyulan memnuniyetin aktarıldığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerine teşekkür edildi.

Açıklamada, 2020 yılında başlayan Kovid-19 salgını ve akabinde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı zorluklardan en çok etkilenen bölümlerin başında tarım ve besinin geldiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“Salgına karşı alınan tedbirlerin birer, ikişer ortadan kaldırılmasıyla başlayan olağanlaşma sürecinde tekrar olağan akışına dönmeye çalışan besin kesimi, Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesiyle bilhassa ziraî ham husus ve emtiaların tedarikinde zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak ülkemizde tüketici enflasyonundaki yüksek oranlı artışlar karşısında vatandaşlarımızın besine erişimini kolaylaştırmak için temel besin eserlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin besin fiyatlarına indirim olarak yansıması, tüketicilere bir nebze de olsa nefes aldırmıştır. Lakin bir öteki açıdan bu uygulama, besin ve içecek endüstrinde kayıtlı ve onaylı olarak faaliyet gösteren, devlete vergisini ödeyen bölüm firmalarını, eser satışındaki yüzde 1 KDV’ye rağmen birçok ham husus ve girdi alımında yüksek oranlı KDV ödeme yükümlülüğü ile karşı karşıya bırakmıştır. Üretici ve ihracatçı firmalara KDV iadesinin yılı içinde mahsuben, bir sonraki yıl ise mahsuben ve nakden yapılıyor olması da vergi mükellefleri üzerindeki finansman yükünü artıran bir öbür öge haline gelmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının son bildiri değişikliği, KDV iadesinin 6 aylık periyot prestijiyle yılı içinde yapılabilmesinin yolunu açması nedeniyle finansman yükünün hafifletilmesi açısından nitekim bölümümüz için kıymetli bir düzenleme olmuştur. Bu manada Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati olmak üzere tüm Hazine ve maliye bürokrasisine müteşekkiriz.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir