Belçika’da ‘kölelik tarihi’ nedeniyle verilen özür teklifi, komisyonda kabul edilmedi!

Belçika’daki siyasi partiler, ülkenin sömürge geçmişinden ötürü özür dilemesini tavsiye eden teklif üzerinde anlaşamadı.

Belçika’nın sömürge geçmişiyle yüzleşmesi ve özür dilemesi konusunda 2 yıldan uzun müddettir devam eden çalışmalarda sona gelindi.

ABD’de 2020’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan ırkçılık aykırısı şovlardan sonra kurulan parlamento kurulu, ırkçılıkla çaba ve ülkenin sömürge geçmişiyle ilgili 2 yılda 300’den fazla toplantı yaptı, iki uzman raporu hazırlattı ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda ve Burundi üzere ülkelere misyonlar gönderdi.

Ancak bu çalışmalar sonunda hazırlanan teklifler bugünkü meclis kurulu toplantısında kabul görmedi.

Ülkenin siyasi partilerinden Liberaller ve Hristiyan Demokratlar, teklifin bilhassa özür içeren kısmına karşı çıkarak kurul oturumunu terk etti. Bu iki partinin milletvekilleri oturumu terk edince oylama için gerekli çoğunluk sağlanamadı.

Belçika’nın sömürge geçmişiyle yüzleşmesi için hazırlanan 128 unsurluk teklif, bir anma günü ve sömürge geçmişi yılı ilan edilmesi, bilhassa “hayvanat bahçesinde sergilenir üzere halka sergilenen siyahiler” üzere sömürge geçmişi mağdurları için anıt dikilmesi, arşivlerin taranması ve sınıflandırılması, bu mevzuda çalışmalara burs sağlanması, ırkçılık aykırısı ulusal hareket planı oluşturulması üzere başlıkları içeriyordu.

Belçika’daki 7 partili koalisyon hükümetinde özür ve tazminat üzere hususlarda uyuşmazlık bulunuyor. Özür konusunu gündeme getiren Yeşiller Partisi, Kongo, Ruanda ve Burundi halkından özür dilenmesini, sembolik tazminatlar için harekete geçilmesini istiyor. Yeşiller Partisi, bunun yasal bir bağlayıcılığı olmayacağını, hasebiyle mali tazminat yolunu açmayacağını savunuyor. (AA)

TIKLAYIN | Hollanda Başbakanı Mark Rutte ülkesinin kölelikte oynadığı rol için resmen özür diledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir