Ayakta duruş şekliniz kişiliğinizi ele veriyor! Siz hangisisiniz? Rahat mı, baskın mı yoksa çekingen mi?

Duruş üslubunuz kişiliğiniz hakkında ne söylüyor olabilir? Çok şey! Araştırmalar ayakta dururken bacaklarınızı nasıl tutmayı tercih ettiğinizin kişiliğinizin de sırlarını açık ettiğini ortaya koyuyor.

Bacaklarınız birbirine paralel mi duruyorsunuz? Yoksa biraz farklı mı? Bir bacağınız ileri ya da bacaklarınızı çapraz bağlayarak? Duruş formunuzun nasıl düşündüğünüzü ve hissettiğimizi yansıtabilmesi sizi şaşırtacak.

Ayakta durma biçiminizin hakkınızda ne söylediğini keşfetmek için hem erkekler hem de bayanlar için dört klasik duruş halini inceliyoruz.

İşte vücut lisanını çözmenizde yardımcı olacak birtakım ipuçları:

1- Ferdî alan büyüklüğü:

Kendini güçlü ve inançlı hisseden biri kollarını ve bacaklarını açıp ekseriyetle daha fazla yer kaplayarak ekseriyetle daha geniş bir şahsî alan işgal eder. Çoklukla cenin durumuna dönerek kollarını ve bacaklarını kendine gerçek çeken kişi için daha az özgüvenlidir.

2- Fazla uzakta durmak:

Kibirli, kendini beğenmiş ya da kendisinin başkalarından daha yeterli olduğunu düşünen bireyler kimseye fazla yaklaşmaz. Çoklukla kendilerini fizikî olarak diğerlerinden ayıranlar tehdit edilmişlik duygusu yaşayan şahıslardır.

3- Kapalı duruş:

Sizden hoşlanmayan ya da söylediğiniz şeyle birebir fikirde olmayan bireylerin kapalı bir duruşları vardır. Başları ve gövdelerini dik fiyat, kollarını göğüslerinde kavuştururlar. Oturur pozisyondaysalar, dizlerinin üstünde bacak bacak üstüne atabilirler.

4- Kollar beldeyse:

Kollar kalçalara yerleşmiş, dirsekler bedenin yan taraflarından dışarı çıkmışsa, bu “Benden uzak dur” manasına gelir. Tıpkı vakitte çok bir itimat ve bağımsızlık göstergesidir. Kolları sırtın ardında kavuşturmak da açıklığı gösterir. Bir kişi bu türlü duruyorsa kendini muhafaza muhtaçlığı hissetmiyor demektir.

5- Baş hareketleri:

Konuştuğunuz kişi, başını yana eğmiş ise sizi dikkatle dinliyor demektir. Başını diğer yana çeviriyorsa söylediğiniz şey güzeline gitmemiştir ve aranızda bir bariyer oluşturmak istiyordur. Siz konuşurken başını daima ‘evet’ manasında sallıyorsa, “Ben seni beğeniyorum, sen de beni beğen” demektir. Bu bireyler çoklukla reddedilmekten korkan inançsız bireylerdir. Başını öne gerçek çıkarıyorsa düşmanca bir tutumu olacağını, başını süratli hızlı sallıyor ya da geriye atıyorsa, kibrinin göstergesidir.

DURUŞ HALİ 1: BACAKLAR PARALEL

Bacaklarınız birbirine paralel şekide duruyorsanız bu kişiliğiniz hakkında uysallığı yahut otoriteye saygıyı yansıtır. Beşerlerle konuşurken çok baskın bir birey değilsiniz. Daha uyumlu ve düzgün bir dinleyici olma eğilimindesiniz.

Ancak bu, bir konuşma sırasında bilgi yahut inanç eksikliğiniz olduğu manasına da gelmiyor. Tam tersine irtibatınızda muhakkak incelik ve nesnelliğe sahipsiniz.

Aşırı heyecanlı, korkmuş, gergin vb. hissettiğinizde bacaklarınız birbirine paralel olacak biçimde ayakta durmak kendinizi sakinleştirmenize yardımcı olur.

Bacakları birbirine paralel duran bireylerin içinde bulundukları durum hakkında nötr bir duruş sergiledikleri tespit edilmiştir. Kelam gelimi bir sohbete katılacaklardır lakin tartışılan mevzuyla ilgili güçlü bir duyguya yahut ilgiye sahip değillerdir.

Genellikle bayanların hemcinsleriyle konuşurken yahut bir randevu vermekle ilgilenmediklerinde bacakları birbirine paralel halde durduğu gözlemlenmiştir.

Temel Nitelikler: Teslimiyet, Otoriteye Hürmet, Uyumluluk, Düzgün Dinleyici Olmak, İncelikli Olmak

DURUŞ FORMU 2: BACAKLAR BİRAZ ARALIK

Bacaklarınızı yavaşça ayırarak ayakta duruyorsanız, bu kişiliğinizin otoriter ve buyurgan olma eğilimini yansıtır. Özgüven ve kararlılık yayıyorsunuz. Duruşunuz da daha geniş bir yer kaplamaya çalışıyormuşsunuz üzere görünüyor.

Kalabalıklar ortasında varlığınızı hissettirmekten korkmuyorsunuz. Fikrinizi kendinden emin bir biçimde lisana getiriyorsunuz ve kendi zemininizde ayaklarınız yere sağlam basıyor.

Bacaklarını aralık formda tutan insanların irtibat stillerinde hayli baskın olduğu görülmüştür. Bu ayakta durma durumu güçlü bir durum olarak kabul edilir. Çoklukla erkeklerde hayli yaygın olarak bulunur, fakat bayanlar da güç ve hakimiyetleri işaret etmek ismine farkına varmadan bu halde dururlar.

Temel Nitelikler: Otorite Sahibi, Yönetici, Kendine Güvenen, Argümanlı, Baskın

DURUŞ FORMU 3: TEK BACAK ÖNDE

Tek ayağınızı öne atarak duruyorsanız, bu hem kendinizden hem de etrafınızdan hoşnut olduğunuz ve rahat bir kişiliğe sahip olduğunuzu yansıtır.

Oldukça rahat bir havanız var. İç benliğinizle ahenk içinde ve anı yaşayan birisiniz. Hislerinizi açıkça tabir etmekten çekinmiyorsunuz. Bağlantınızda açık davranan ve aklınızdan geçenleri paylaşan biri olarak tanınıyorsunuz.

Tek bacak önde duran beşerler ekseriyetle bir ilgi yahut çekim işareti verirler. Bir küme ortamında, bireylerin ayaklarını en farklı yahut cazip bulduğu şahsa hakikat çevirme eğilimi yüksektir. Bununla birlikte, muhakkak bir ortama karşı ilgisizlik yahut ayrılma dürtüsü durumunda, kişi büyük olasılıkla ayakları en yakın çıkışa bakacak formda bir bacağını öne koyacaktır.

Temel Nitelikler: Kendinden Memnuniyet, Rahatlık, Şimdiki Anı Yaşama, Dolaysız ve Direkt Olmak, Açıklık

DURUŞ FORMU 4: BACAKLAR ÇAPRAZ

Bacaklarınızı çaprazlayarak ayakta duruyorsanız, bu duruş kalabalığın içinde olmaktansa kendi başınıza olmaktan daha çok keyif aldığınızı yansıtır. Hisleriniz hakkında savunmacı yahut kollayıcı olabileceğinizi işaret eden bu kişilik yapısı bazen, makul durumlarda kendinize inancınızın de kâfi olmayabileceğini gösterebilir.

Bazen epey pasif ve utangaç olabiliyorsunuz. Kalabalığa karışmak konusunda pek istekli ve girişken değilsiniz. İçinde bulunduğunuz kümeye yeni giren insanların varlığı sizi bu duruş haline itebilir. Bir asansörde, yabancılar asansöre bindiğinde büyük olasılıkla kendinizi bacaklarınızı çaprazlamış halde dururken bulacaksınız. Bu vilayetle de sonluluk değil, daha çok yeni tecrübelere kapalı olma durumudur.

Ayak bileklerini çaprazlama formda üst üste koyan beşerler çoklukla geç açılırlar. Bilhassa yabancıların yahut yeni insanların varlığında epey tedbirlidirler. Bununla birlikte, bacaklarını çaprazlamış fakat kollarını kavuşturmadan gülümsüyorlarsa, o vakit irtibata açık hale gelerek biraz gevşerler ve ortamda kalmak isterler fakat birebir duruma nazaran bir anda savunmaya geçerler yahut istikrarları tekrar zihinlerinde değerlendirirler.

Bu çeşit durumlara birinci sefer tanışan çiftlerde sık rastlanır. Kimi durumlarda, kişinin bacak bacak üstüne atıp sırtını desteklemek için duvara yahut öbür bir şeye yaslandığı da görülür, bu çoklukla “Bu sohbetle ilgileniyorum ve daha uzun mühlet devam etmek istiyorum” demektir.

Yine de, biri hem bacaklarını hem de kollarını kavuşturuyorsa, muhtemelen konuşma yahut durum hakkında pek olumlu hissetmiyor ve ortamdan ayrılmak istiyor demektir.

Temel Nitelikler: Savunmacı, Önlemli, Yeni Tecrübelere yahut İnsanlara Kapalı, İtimat Eksikliği (bazen)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir