Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi çalışanları grevde

Avrupa Kurulu Ankara Program Ofisi çalışanları ismine yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Kurulu’nun 1949’da Avrupa kıtasının insan haklarını savunan tertip olarak kurulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, “Avrupa Kurulu Ankara Program Ofisi, Nisan 2004’te kurulmuştur. Bu tarihten itibaren insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi alanlarında Avrupa Kurulu standartlarını saglamak için Türkiye’yi desteklemeyi amaçlayan çeşitli cok sayıda projeler ve programlar yürütmektedir. Avrupa Konseyi”nin şu anda aktif olan çalışanının yüzde18’i Fransa dışında yer almakta olduğundan, farklı ülkelerde çalışan işçi ile Fransa’da çalışan işçi ortasında özlük hakları bakımından hakkaniyete daha fazla gereksinim duyulmaktadır” denildi.

‘TEBDİRLER YETERSİZ’

Ankara Program Ofisi çalışanlarının Türkiye’de ekonomik krizle birlikte ortaya çıkan ani enflasyon ve her geçen gün azalan satın alma paritesi karşısında kâfi düzgünleştirme ve artırım alamadıkları belirtilen açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Konu 2022’den bu tarafa tekraren gündeme getirilmiş olup idare merkezi Strazburg tarafından aktif tahlile yönelik bir karşılık bulmamıştır. Kurumun uygulamaya çalıştığı önlemler Türkiye’nin karşılaştığı enflasyon karşısında son derece yavaş ve yetersiz kalmaktadır. Greve, merkezi Strazburg’da bulunan Avrupa Kurulu’nun Ankara Program Ofisi’nden çok sayıda çalışan katılıyor. Yıllardır maruz bırakıldıkları adaletsizlik ve eşitsizlik nedeniyle greve giden ofis çalışanları maaşları konusunda somut bir tahlil görmek istediklerini ehemmiyetle vurgulamaktadırlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir