“2023’te son defa destek isteyeceğini” söyleyen Erdoğan, sözlerine açıklık getirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da katılacağı tepe teklifine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olumlu baktığını söyledi. Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Hiranur Vakfı yöneticisinin kızını 6 yaşında evlendirmesi skandalı hakkında da konuştu. CHP’nin hususla ilgili halini eleştiren Erdoğan, “Sabiyi savunma noktasındaki olayı istismardan öbür bir şey değil” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa teklifi hakkında da muhalefet partilerinden dayanak beklediğini belirtti ve “Kutsalımız olan aileyi dışlayacak bir parti göremiyorum” sözlerini kullandı. Erdoğan, geçen hafta seçimleri işaret ederek yaptığı “Kendi ismimize son defa” açıklamasının da siyaseti bırakma manasına gelmediğini kaydetti.

Erdoğan, “son kere dayanak isteyeceğine” yönelik kelamlarının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bu soruya iki yanıt verilir. Bir; şu anda cumhurbaşkanı adayı olarak iki defa seçime girme, aday olma talihiniz var. Üçüncü defa bu türlü bir talih yok. Hasebiyle natürel AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde artık işin içinden çekilmesi manasına gelmez ve Tayyip Erdoğan’ın da siyasetten çekilmesi manasına gelmez. Öncelikle biz bu seçimde Cumhur İttifakı olarak adayız, şu anda çalışıyoruz. Milletimizin teveccühünün olması halinde Cumhurbaşkanı olarak misyonumuza inşallah devam edeceğiz. Parlamentoda da önemli bir takviyesi milletimizden almamız halinde parlamentoda da güçlü bir manzarayla inşallah bundan sonraki 5 seneyi de başarılı bir formda sürdüreceğiz. Gerek altyapı gerek üst yapıda bugüne kadar 20 yılda ne üzere muvaffakiyetler ortaya koyduysak, bundan sonra da tıpkı muvaffakiyetleri inşallah devam ettireceğiz.

“Bir sonraki devir için Cumhurbaşkanı adayı olamam lakin bu siyaseti bırakacağım manasına gelmez” dediniz. Siyaseti bırakmadığınız vakit neler yapacaksınız?

AK Partiliyim. Ben bu partimden ayrılır mıyım? Ben kurmuşum bu partiyi. Bu arkadaşlarımı yalnız bırakmam mümkün mü? Birlikte yürüdük biz bu yollarda, birlikte ıslandık yağan yağmurda. Artık dinlediğim tüm müziklerde bana her şey AK Parti’yi söylüyor.”

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir